Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

Shkup, 16 tetor – Ish kryeministri dhe udhëheqësi i VMRO-Partisë Popullore, Lubço Georgievski, në një intervistë për “360 gradë”, në stilin e tij, flet hapur për zhvillimet aktuale në rrugën Sofje-Shkup.

Ai beson se Bullgaria nuk do të arrijë asgjë nëse nuk lejon Maqedoninë e Veriut të fillojë negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Ai gjithashtu njofton se do të shkojë në Sofje javën tjetër për të shpjeguar pozicionin e tij për publikun atje.

“Vetoja për Maqedoninë është kundërproduktive do të them në Bullgari”, tha Georgievski.

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë, Ljubco Georgievski.

“Unë mendoj se nëse Bullgaria vendos veton, ajo do të bëjë një hap shumë të keq për marrëdhëniet e ndërsjella, dhe mbi të gjitha për veten e saj. “Për shkak se gjendja antibullgare do të rritet përsëri këtu, përsëri do të jepet hapësirë ​​për histori se Bullgaria nuk është miku ynë, por armiku ynë …”, thotë Georgievski.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...