Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjendet trupi i tretë pas rrëshqitjes së dheut në Norvegji, shtatë të tjerë mbeten të zhdukur

Ekipet e shpëtimit në kërkim prej katër ditësh, kanë gjetur trupin e tretë nga rrëshqitja e dheut që mbuloi edhe shtëpitë në një fshat të Norvegjisë.

Tre trupa janë gjetur, por ekipet po vazhdojnë kërkimin edhe për shtatë të tjerë që besohet se kanë mbetur nën dhe. Rrëshqitja e dheut në fshatin Ask konsiderohet si më i keqi në historinë modern të Norvegjisë, shkruan AP.

Shefja e policisë locale, Ida Melbo Oeystese ka thënë se është ende e mundshme të gjinden të mbijetuar nën rrënojat e ndërtesave.

Të shtunën vonë janë gjetur dy trupa, teksa të premten ishte gjetur i pari. Deri tash, vetëm një qen ka arritur të nxirret i gjallë.

Rrëshqitja e dheut të mërkurën kishte prerë rrugën përmes fshatit Ask, duke lënë dhjetëra ndërtesa të shkatërruara. Mbi 1 mijë persona janë evakuuar, ndërsa zyrtarët thonë se deri 1,500 të tjerë mund të lëvizin nga aty nga frika për rrëshqitje të tjera dheu.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...