Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

 Shkup, 23 prill – Zhurnal – Situata me koronavirusin po qetësohet, ndërsa kurba epidemiologjike po ulet, është qëndrimi i autoriteteve. Megjithatë,, bëjnë thirrje për vigjilencë më të madhe në periudhën e ardhshme, ndërkohë që një sasi e madhe e vaksinave pritet të mbërrijë nga Kina në fund të muajit dhe, sipas njoftimeve, të gjithë qytetarët tanë që duan të udhëtojnë në Greqi do të kenë nevojë për një certifikatë vaksinimi ose test negativ PCR.

Vendi ynë tashmë ka përgatitur një certifikatë, në përputhje me udhëzimet e BE-së, me një kod të veçantë që do t’u shërbejë qytetarëve për të udhëtuar në Greqi, pasi autoritetet atje të marrin vendim zyrtar, tha ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Sipas paralajmërimeve që Filipçe i mori nga ministri grek i Turizmit Teoharis, kjo pritet të ndodhë më 14 maj. Përveç certifikatës për vaksinim, qytetarët që nuk janë vaksinuar do të mund të udhëtojnë me vërtetim për PCR – test negativ që mund ta bëjnë në një nga njëzet laboratorët e licencuar nga Ministria e Shëndetësisë.

“Ajo që duhet të kërkohet gjatë kalimit të kufirit është një certifikatë ose një aplikim vaksine për të cilin kemi një certifikatë të gatshme me një kod të përshtatshëm, i cili do të pranohet në të gjitha pikat kufitare. Kjo certifikatë është e gatshme dhe në fillim të javës tjetër të hënën do të lëshohet në mënyrë retroaktive për të gjithë personat që janë rivaksinuar. Nëse qytetarët nuk vaksinohen, kushti i dytë është një test negativ PCR”, deklaroi dje Filipçe.

A do të jetë e mundur të udhëtohet jashtë vendit me një dozë të vaksinës Astra Zeneka, ministri theksoi se nuk ka ende një vendim të tillë, por ekziston një vendim i tillë dhe kështu funksionon Britania e Madhe.

“Ajo e lejoi atë për dy arsye, së pari për sa më shumë qytetarë që të jetë e mundur të vaksinohen në një kohë më të shkurtër, por në të njëjtën kohë duke konfirmuar se vetëm një dozë krijon një sasi të mjaftueshme të antitrupave dhe tashmë 2-3 javë pas vaksinimit qytetarët janë plotësisht të mbrojtur”, tha ministri.
Kompetentët presin që të ndryshojë dinaminikëa lidhur me vaksinim në Shkup dhe qytete të tjera është sasia e madhe e vaksinave nga Kina që duhet të arrijnë në fund të muajit, si dhe ambientet shtesë, gjegjësisht palestrat që tashmë janë duke u përgatitur. në gjashtë qytete të vendit ku do të kryhet imunizimi masiv.

Vaksina kineze pritet të mbërrijë më 28 prill, më saktë 200.000 doza. Për procesin e vaksinimit po përgatiten sallat sportive në Kumanovë, Shtip, Kavadar, Tetovë, Ohër dhe Manastir, ku ata do të punojnë në të njëjtin parim si në sallën Boris Trajkovski.

Gjithashtu, kompetentët sqarojnë se gjendja me virusin është duke u qetësuar, kurba epidemiologjike është në rënie, e këtë, siç sqaron Filipçe e shohim sipas numrit të rasteve të sapodiagostikuara, tash e më shumë ditë me radhë po zvogëlohen numrat.
Ministrit Filipçe, shpreh bindje se është duke u zvogëluar presioni mbi spitalet edhe pse nuk janë liruar tërësisht një numër i madh repartesh.

Përndryshe, numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar për koronavirus që trajtohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 1585, dhe ka rreth 400 shtretër spitalor të lirë në qendrat kovid.

Në repartet infektive në vend trajtohen 924 pacientë, ndërsa në qendrat kovid në Shkup 661 persona

Sipas një raporti të Ministrisë së Shëndetësisë, të gjitha repartet e spitaleve klinike kanë qasje në objektet spitalore të furnizuar me oksigjen. Ministria tha se ka një pasqyrë të gjendjes së kapaciteteve dhe nëse është e nevojshme, departamentet do të zgjerohen më tej.

Sipas të dhënave më të fundit, 48 pacientë të rinj janë shtruar në spital në qendrat kovid në Shkup për shkak të ndërlikimeve nga koronavirusi, që do të thotë se gjithsej 661 persona të dyshuar dhe të konfirmuar me KOVID-19 po trajtohen në repartet infektive në kryeqytet .

Gjatë ditës së djeshme janë registruar 603 raste të reja me Kovid-19. Janë shëruar 641 pacientë, ndërsa janë raportuar gjithsej 39 të vdekur.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 700.728 testime të Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 149.221, numri i pacientëve të shëruar është 126.234, të vdekurve 4.595, ndërsa numri i rasteve aktive është 18.392

Postime të ngjashme

Zgjerohet hetimi për Rashkovskin

R Zh

Zgjerimi/ Komisioneri Varhelyi: Ecim përpara me Shqipërinë, e veçojmë nga Maqedonia e Veriut

R Zh

UT dhe Universiteti Iowa nga SHBA-ja nënshkruan memorandum bashkëpunimi

R Zh

Komuna Çair përfundon dezinfektimi i 25 xhamive

R Zh

Lazim Destani bën gjestin e madh në kohë pandemie

R Zh

Zëdhënësi i qytetit të Shkupit i reagon opozitës shqiptare: Një punë që shihet, kallauz nuk do

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...