Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gjendja sinoptike dhe tendencat për ditët e ardhshme

Disa fronte të ftohta ajrore përpiqën të depërtojnë nga verilindja e Kontinentit, por nuk kapin mirë rajonin tonë. Edhe pse larg territoreve tona megjithatë pritet të ndikojnë në kushtet sinoptike te ne.

Reshje atmosferike nuk priten, por pritet të ketë vranësira dhe erëra të freskëta veriore dhe verilindore. E tëra kjo falë këtyre masave ajrore të cilat nga verilindja depërtojnë deri në Turqinë perëndimore dhe Greqinë juglindore duke të shkaktuar reshje lokale të fuqishme atje. Kjo masë ajrore pritet të ndikojë në viset tona kontinentale e shumë pak ose fare në viset mesdhetare.

Ne do të jemi në periferi të këtyre masave të cilat nuk do të lejojnë ngritjen e ndjeshme të temperaturave, por edhe nuk pritet të sjellin reshje tek ne me ndonjë përjashtim shumë simbolik.

Kjo masë ajrore do të ndikojë në Kosovë deri të enjtën kur pastaj edhe pritet përmirësim dhe kthjellim i motit, por për fundjavë sipas të gjitha gjasave na presin reshje atmosferike./Meteoballkan

Postime të ngjashme

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët sugjerojnë një takim që ti paraprijë atij të 25 korrikut

Lea Muslija

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Lea Muslija

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...