Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gjendje alarmante me ajrin e ndotur në Tetovë, Kumanovë dhe Manastir

Tetovë, 21 janar – Për çdo ditë rritet ndotja e ajrit përmes grimcave kancerogjene PM10 nëpër qytetet e Maqedonisë së Veriut.

Sipas stacioneve që bëjnë cilësinë e ajrit, deri në ora 17:00 ndotje të madhe të ajrit kanë Manastir, Kumanovë dhe Tetovë. Në Manastir ndotja e ajrit është 377 50 µg/m³, në Kumanovë 255 50 µg/m³ dhe Tetovë me 228 50 µg/m³, ndërsa e lejuara është deri në 50 µg/m³.

Ndotja e ajrit përbën problem për Maqedoninë e Veriut, sidomos gjatë muajve të dimrit kur amvisëritë ngrohen me drunj.

Shkupi bashkërisht me disa qytete disa herë ka qenë në krye të tabelës së qyteteve më të ndotura në botë.

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...