Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjeorgjia gradualisht zbut masat kundër Covid-19

Kryeministri i Gjeorgjisë, George Gakharia tha se masat për të luftuar llojin e ri të koronavirusit (COVID-19) do të lehtësohen gradualisht.

Duke deklaruar se disa ndalesa do të hiqen gradualisht nga mesi i shkurtit, Gakharia tha se transporti publik do të lejohet nga 8 shkurti ndërsa tregjet do të hapen në të njëjtën ditë.

Gakharia deklaroi se nga 15 shkurti do të fillohet edhe me zhvillimin e mësimit nëpër shkolla ndërsa do të hapen edhe restorantet dhe kafeteritë që kanë kopshte.

Duke theksuar se qendrat e skive do të qëndrojnë të mbyllura derisa të merret një vendim i ri, Gakharia theksoi se nuk do të vendosen as linja interurbane.

Ai tha se deri në mars do të mbetet në fuqi ora policore, e vendosur në nëntor të vitit të kaluar.

Në Gjeorgji gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 583 raste të reja me COVID-19 ndërsa kanë vdekur 19 persona.

Që nga fillimi i pandemisë, me koronavirus kanë qenë pozitiv 260.480 persona ndërsa kanë vdekur 3.240.

Postime të ngjashme

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...