Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Gjërat që nuk duhet t’i bëni para se të flini

Zhurnal Ads

Shumë njerëz kanë shprehi të këqija të gjumit.

Disa i kontrollojnë vazhdimisht telefonat e mençur, disa fokusohen shumë në ndonjë libër dhe disa të tjerë thjeshtë përtojnë që të zgjohen nga shtrati dhe ta fikin dritën.

Profesori në departamentin Nuffield të Neuro-shkencës Klinike në Universitetin e Oksfordit, Colin Espie, ka treguar cilave gjëra duhet shmangur para se të flini, shkruan independent.co.uk, transmeton Klan Kosova.

“Çdo aktivitet që do t’i shkaktonte një individi rritje të nivelit të stresit, mund të ndikojë negativisht në gjumin e natës”.

Ekspertët kanë paralajmëruar se përdorimi i telefonit të mençur mund ta mashtrojë trurin dhe ta bëjë atë që t’i shmanget orarit të gjumit.

“Është e rëndësishme që t’i shmangemi përdorimit të teknologjisë së paku një orë e gjysmë para kohës së gjumit”.

“Gjithashtu është me rëndësi që t’i fikim të gjitha pajisjet elektronike si televizori apo radio në dhomën e gjumit”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Peugeot pëson aksident të tmerrshëm në një autostradë në Poloni

admin

Japonia projekton satelitë prej druri për të ruajtur hapësirën nga ndotja

S.B.

Hakerët vjedhin fotografi të një spitali që kryen operacione plastike në Angli

S.B.

“Qentë robotë” bëhen pjesë e ushtrisë amerikane

admin

NASA: Ka rreth 300 milionë planetë në Rrugën e Qumështit që mund të kenë jetë

S.B.

Po sikur dielli të shpërthejë nesër?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...