Agjencia Zhurnal.mk

Gjërat që pritet të ndodhin nëse Kim Jong vdes, ja detajet

Thashethemet të cilat janë përhapur se lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un është në gjendje kritike tani kanë marrë një formë tjetër, duke aluduar se lideri Korean ka ndëruar jetë.

Por vdekja e tij do të destabilizonte rajonin dhe të çonte në një krizë refugjatësh që do përfshinte edhe SHBA’të, Korenë e Jugut dhe ndoshta aleatë të tjerë, sipas një raporti.

Pyetjet në lidhje me shëndetin e diktatorit u ndezën pasi ai humbi një përkujtim të 15 prillit të 108-vjetorit të gjyshit të tij, themeluesit të Hermit Kingdom, Kim Il Sung.

Të mërkurën, media shtetërore e Koresë së Veriut publikoi disa komente të së kaluarës nga Kim pa përmendur vendndodhjen e tij të tanishme ndërsa rivalja Koreja e Jugut përsëriti se asnjë zhvillim i pazakontë nuk ishte zbuluar në Veri.

Por edhe nëse despoti 36-vjeçar nuk është keq, ai ka probleme shëndetësore në anën tjetër dhe fundi I sundimitë tij do të krijonte trazira, i thanë ekspertët ‘’Military Times.’’

Edhe pse Kim nuk ka asnjë trashëgimtar të dukshëm, motra e tij më e re – zyrtari i lartë i partisë në pushtet Kim Yo Jong duket të jetë kandidati më i mundshëm për të hyrë në këtë vend.

Sidoqoftë, disa ekspertë besojnë se një udhëheqje kolektive, e cila mund t’i jepte fund sundimit dinastik të familjes, gjithashtu mund të ishte e mundur.

Mungesa e një trashëgimtari të caktuar do të thotë se do të ketë “kaos, vuajtje njerëzore, paqëndrueshmëri”, tha shefi në pension i operacioneve speciale të Koresë së Jugut, gjenerallejtënant, Chun In-Bum.

David Maxwell, një kolonel në pension i Forcave Speciale dhe bashkëpunëtor i vjetër në Fondacionin e Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracive, tha se një reagim ushtarak amerikan dhe i Koresë së Jugut ndaj një trazire të tillë mund të kërkonte një përpjekje që “do t’i bëjë Afganistanin dhe Irakun të zbehtë në krahasim . ”

“Nuk dihet nëse Kim Jong Un e ka caktuar një pasardhës,” tha Maxwell. “Ne mund të spekulojmë se ndoshta motra e tij Kim Yo Jong është caktuar si pasardhëse e tij, me faktin që ajo ka filluar të bëjë deklarata zyrtare në emrin e saj duke filluar muajin e kaluar.

Mungesa e një pasardhësi të qartë mund të çojë në një kolaps të regjimit që SHBA dhe Koreja e Jugut duhet të jenë të gatshëm për të trajtuar, tha Maxwell, i cili shtoi se planifikuesit ushtarakë, përfshirë edhe veten, kanë informuar prej kohësh liderët e vjetër për atë që mund të ndodhte.

Ekziston një “katastrofë humanitare që do të shpaloset në Korenë e Veriut”, duke shtuar në trazirën e bërë nga pandemia e koronavirusit, tha Maxwell.

“Koreja e Jugut, Kina dhe Japonia (me anije) do të duhet të merren me flukset e mundshme të refugjatëve në shkallë të gjerë,” tha ai.

Dhe përkundër trazirave të tilla të brendshme, ushtria e Koresë së Veriut do të vazhdojë të luftojë për të mbrojtur kombin, tha ai.

“Meqenëse Koreja e Veriut është një dinasti guerile e ndërtuar mbi mitin e luftës partizane antik japoneze, ne mund të presim që një numër i madh i ushtrisë (1.2 milion detyra aktive dhe 6 milion rezerva) t’i rezistojnë çdo ndërhyrjeje të jashtme, përfshirë nga Koreja e Jugut, ” shtoi Maxwell.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...