Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermanët “marrin frymë”/ Aktivitetet që kanë nisur të rihapen

Gjermania po fillon “të marrë frymë” pas mbylljes që kishte bërë për tu mbrojtur nga përhapja e virusit.

Gjermania ka rihapur sot parukeritë dhe berberhane, pasi që prej muajit dhjetor ishin mbyllur.

Sidoqoftë, klientët dhe stafi duhet të ndjekin rregulla të rrepta shëndetësore, të tilla si mbajtja e një maske mjekësore, shkruajnë mediat e huaja.

Berberhanet u urdhëruan të mbyllen në 16 dhjetor si një përpjekje për të ulur infeksionet e koronavirusit në Gjermani.

Dyqaneve jo-thelbësore dhe shkollave u ishte thënë që të mbyllen atëherë.

Restorantet, baret, kafenetë, hotelet, janë mbyllur që nga fillimi i nëntorit, përveç ushqimit të gatshëm.

Megjithatë, shumica filluan të hapnin gradualisht shkollat nga 22 shkurt.

Dhe disa lande, duke përfshirë Bavarinë dhe Baden-Württemberg, tani kanë lejuar gjithashtu hapjen e mjediseve të tjera që nga 1 marsi.

Këtu përfshihen qendrat e kopshteve, dyqanet e luleve, sallonet e kirurgjisë dhe autoshkollat.

Postime të ngjashme

Jens Stoltenberg: NATO vendos rreth anëtarësimit të Ukrainës

N E

Joe Biden i propozon Vladimir Putinit takim të nivelit të lartë

N E

SHBA do të rrisë numrin e forcave ushtarake në Gjermani

N E

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...