Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermani/ 215 humbje jete dhe mbi 21 mijë raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit janë raportuar 21.866 raste të reja në Gjermani, si dhe janë raportuar 215 humbje jete, si pasojë e Covid-19.

Sipas shifrave të publikuara nga Instituti Robert Koch, infeksionet e reja u rritën me më shumë se 3.300 gjatë 24 orëve të fundit, nga 18.487 të mërkurën.

Sipas institutit, rritja e numrit të viktimave në javët e fundit është për shkak të rritjes së përqindjes së rasteve të reja midis grupeve të moshës më të vjetër.

Rreth 86 për qind e vdekjeve të lidhura me koronavirusin janë midis njerëzve të moshës 70 vjeç ose më të vjetër.

Spitalet në të gjithë vendin kanë raportuar rritje të mprehtë të numrit të pacientëve të sëmurë rëndë me COVID-19.

Deri të mërkurën, 3.127 pacientë me koronavirus po marrin trajtim në njësitë e kujdesit intensiv (ICU), nga 1.696 dy javë më parë.

Gjermania deri më tani ka regjistruar 727.553 raste, numri i pestë më i lartë i infeksioneve të koronavirusit në Evropë, pas Francës, Spanjës, Britanisë së Madhe dhe Italisë.

Postime të ngjashme

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

Greqia pas termetit, gurë mbi vetura e njerëz të tmerruar, kështu u përjetua tërmeti i fuqishëm në Greqi

S.B.

Është e paqartë se kush përfaqëson Mianmarin në OKB

S.B.

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

S.B.

Sarkozy do të apelojë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...