Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania dhe Holanda kryesojnë në eurzonë për performancë

Gjermania dhe Holanda kryesuan zonën me shifrat më të larta të PMI prej 66.6 dhe 64.7. Disa vende të tjera gjithashtu shënuan rritje të forta në mars.

Indeksi i Menaxherëve të Blerjes (PMI) të sektorit të prodhimit të Eurozonës postoi një rritje të shpejtë në mars me përmirësimin e kushteve të funksionimit në shkallën më të madhe në gati 24 vitet e mbledhjes së të dhënave.

PMI shënoi rritje 62.5 në mars nga 57.9 në shkurt, thuhet në raportin e kompanisë globale e të dhënave me bazë në Londër, duke shtuar se ekonomia prodhuese e Eurozonës “pati një performancë jashtëzakonisht të fort” muajin e kaluar.

“Indeksi tani është regjistruar mbi nivelin 50 pa ndryshimin që ndan rritjen nga tkurrja për 9 muaj rresht”, thuhet më tej.

Gjermania dhe Holanda kryesuan zonën me shifrat më të larta të PMI prej 66.6 dhe 64.7. Disa vende të tjera gjithashtu shënuan rritje të forta në mars.

Raporti paralajmëroi në lidhje me furnizimin dhe problemet logjistike duke thënë se “kohët mesatare për shpërndarjen e inputeve u zgjatën me një normë të paparë” mes sfidave në “burimet e inputeve për shkak të mungesës së produkteve”.

Sfidat logjistike në lidhje me masat e marra kundër pandemisë së re të koronavirusit vazhduan në mars.

Këto probleme rritën kostot, veçanërisht në Austri, Gjermani dhe Holandë, thuhet në vazhdim.

Chris Williamson, ekonomisti kryesor i biznesit në IHS Markit tha se: “Imazhi është i dobët, megjithatë, nga ndërprerjet rekord të zinxhirit të furnizimit, ka të ngjarë të përkeqësohet më tej nga vonesat që vijnë nga bllokimi i Kanalit të Suezit”.

“Çmimet tashmë po rriten me ritmin më të shpejtë për një dekadë pasi kërkesa tejkalon furnizimin, duke rezultuar në një treg të shitësve për shumë mallra”, tha Williamson.

Postime të ngjashme

Pamje si në luftë, tornado goditet Çekinë – disa fshatra janë rrafshuar me tokë, ka edhe viktima

Dafina Vidishiqi

Britaniku 72 vjeç, rezultoi 43 herë pozitiv me coronavirus

Dafina Vidishiqi

“Pasurinë ia la vëllait”/ Biznesmeni i njohur i jep fund jetës me dy plumba, mesazhi që u gjet në makinën e tij

Dafina Vidishiqi

Rreth 300 migrantë mund të kenë vdekur pas përmbytjes së anijes në Jemen

Dafina Vidishiqi

PE miraton rezolutë për të drejtën në abort të sigurt

Dafina Vidishiqi

Ambasadori amerikan kthehet në Moskë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...