Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania dhe SHBA, thirrje Rusisë ti tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

BERLIN – Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti amerikan Joe Biden i bënë thirrje Rusisë të tërheqë trupat nga kufiri ukrainas për të çtensionuar situatën në rajon, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane të mërkurën.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO-s janë alarmuar nga grumbullimi i madh i trupave ruse pranë Ukrainës dhe në Krime, gadishullin që Moska aneksoi nga Kievi në 2014.

Rusia dhe Ukraina zhvilluan stërvitje ushtarake të njëkohshme të mërkurën ndërsa ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes të NATO-s filluan diskutimet emergjente mbi mashtrimin e trupave ruse pranë kufirit ukrainas.

Gjatë telefonatës së tyre, Kancelarja Merkel dhe Presidenti Biden diskutuan zhvillimet e fundit në Ukrainën lindore dhe i bënë thirrje Rusisë që të shmangë ndonjë përshkallëzim të mëtejshëm.

“Kancelarja dhe presidenti ranë dakord se Rusia duhet të zvogëlojë përforcimet e fundit të trupave në mënyrë që të çtensionojë situatën”, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert.

Në Uashington, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden kishte folur me Presidentin rus Vladimir Putin të martën për të theksuar pasojat e aktiviteteve të Rusisë. Dy anije luftarake amerikane pritet të arrijnë në Detin e Zi më vonë këtë javë.

Postime të ngjashme

Draghi heq dorë nga paga e tij si kryeministër

S.B.

Gjermani, dy të tretat e qytetarëve të pakënaqur me menaxhimin e pandemisë

S.B.

Personat e vaksinuar nuk kanë nevojë për karantinë në Zvicër

S.B.

Elisabetta Belloni, gruaja e parë në Itali që drejton Shërbimet Sekrete

S.B.

Varianti indian “mbjell” frikë/ Britania e Madhe në alarm: Po përhapet shumë shpejt

S.B.

Intensifikohen sulmet mbi Gaza/ Dita e pestë e përplasjeve, Izraeli në mobilizim të plotë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...