Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gjermania dhuron 15 respiratorë për QKUK-në

Gjermania ia ka dhuruar Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) 15 respiratorë, si mbështetje për luftën kundër COVID-19.

Donacioni është bërë të enjten përmes ambasadës gjermane në Prishtinë.

Sipas njoftimit të QKUK-së, vlera e donacionit është 437 mijë euro.

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Joern Rohde, shpreson që pajisjet e reja të përdorën sa më pak.

“Po i afrohemi sezonit të dimrit dhe mund të ketë rritje të rasteve jo vetëm në Kosovë, por edhe në vendet tjera. 15 respiratorët janë nga firma Drager e Republikës Federale të Gjermanisë. Është kënaqësi t’i dorëzoj këtu, meqë janë prodhuar nga vendi ynë”, tha ambasadori Rohde.

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe ushtruesi i drejtorit të Shërbimit Spitalor Universitar Kosovës, Valbon Krasniqi, kanë mirëpritur dhe falënderuar Gjermaninë për këtë ndihmë.

Postime të ngjashme

PDK-ja kushtëzon pjesëmarrjen në zgjedhjen e presidentit

T E

Flet Visar Duriqi, tregon në detaje se si u sulmua

T E

Haziri: Osmani është fituese e zgjedhjeve, ajo i ka dhënë oksigjen listës zgjedhore të VV-së

T E

Mustafa: Nuk ka asnjë favorit për kryetar të LDK-së

T E

Pesë të vdekur dhe 437 raste pozitive me coronavirus për 24 orë

S.B.

Osmani: Gazetarët janë bartës të realitetit, grushtat drejt tyre janë grushta ndaj gjithë shoqërisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...