Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania do të fillojë vaksinimin kundër coronavirusit përpara prillit 2021, thotë ministri i shëndetësisë

Gjermania duhet të jetë në gjendje të fillojë imunizimin e njerëzve kundër Coronavirusit në tre muajt e parë të vitit 2021, tha ministri i shëndetësisë i vendit, Jens Spahn.

Dhe sipas tij, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, vaksina do të administrohej vetëm për ata që e dëshirojnë atë.

Ndërsa Gjermania është ende duke pritur që studiuesit e saj të zhvillojnë një vaksinë të coronavirusit, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, parashikoi të hënën se një vaksinim ishte vetëm disa muaj larg.

“Siç qëndrojnë gjërat sot, 12 tetor, unë supozoj se do të mund të fillonim në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm”, ka thënë të hënën ai.

Ai theksoi se vaksinimi do të ishte vullnetar.

Ndërsa siç shkruajnë mediat gjermane, autoritetet gjermane planifikojnë të fillojnë përpjekjen e vaksinimit me grupe me rrezik të lartë, të tilla si njerëz që vuajnë nga kushtet ekzistuese mjekësore, të moshuarit, punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe punonjësit e shtëpive të pleqve.

Ndërkohë, edhe pse Rusia regjistroi një vaksinë të coronavirusit në gusht, njoftimi u prit me skepticizëm nga shkencëtarët në të gjithë botën.

SHBA, Kina dhe disa vende të tjera po ndjekin gjithashtu versionet e tyre të vaksinës.

Por OBSH, muajin e kaluar tha që nuk do të mbështeste asnjë vaksinë para se të provohet të jetë e sigurt dhe efektive.

Postime të ngjashme

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...