Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania do të ofrojë vaksinën për të gjithë të rriturit nga 7 qershori

Gjermania do t’i japë fund praktikës së vaksinimit të grupeve të prekshme nga 7 qershori dhe do të lejojë që të gjithë të rriturit të vaksinohen falas, deklaroi sot ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

Vendimi për të hequr përparësitë në fushatën gjermane të vaksinimit nuk do të thotë që të gjithë do të vaksinohen menjëherë në qershor, tha Spahn, duke treguar problemet ekzistuese logjistike.

Sidoqoftë, Spahn përsëriti premtimin e qeverisë se çdo qytetar që dëshiron të vaksinohet do të jetë në gjendje të marrë vaksinën gjatë verës.

Ministri i Shëndetësisë shtoi se autoritetet po diskutojnë kur dhe si të lejojnë vaksinimin e fëmijëve dhe të rinjve të moshës 12 deri në 16-vjeç.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) synon të miratojë Pfizer dhe BioNTech në qershor për këtë grup-moshë, dhe ndoshta më vonë këtë muaj.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...