Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania e zemëruar me porositë e pakta të vaksinave

Ministri i Financave i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha të shtunën se është i inatosur që vitin e kaluar nuk janë porositur më shumë doza të vaksinës kundër COVID-19.

Sipas “Our World in Data”, një botues online i të dhënave shkencore, vendet e BE-së deri më tani kanë vaksinuar me dozat e para më pak se 4% të popullsisë së tyre. Shtetet e Bashkuara këtë shifër e kanë 11% ndërsa Britania e Madhe 17%. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, është kritikuar për shpërndarjen e nagadaltë të vaksinës në BE.

“Unë jam i zemëruar për disa nga vendimet që janë marrë vitin e kaluar”, i tha Scholz programit Today të radios BBC.

I pyetur në lidhje me përgjegjësinë e von der Leyen, Scholz, duke folur në anglisht, u përgjigj: “Mendoj se është e nevojshme që dikush të marrë mësim, dhe kjo është gjithashtu (e vërtetë) për Evropën. Unë mendoj se Bashkimi Evropian është i fortë”.

Scholz, një socialdemokrat dhe von der Leyen, një demokristiane, shërbyen së bashku në koalicionin qeverisës të Gjermanisë deri në vitin 2019, kur ajo u largua për të marrë detyrën e presidentes së Komisionit Evropian.

Në një opinion për Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, von der Leyen ka thënë se është mashtrim të thuhet se vaksinat do të dorëzoheshin më shpejt, nëse do të ishte bërë nënshkrimi i kontratave më herët.

“Prodhimi i një vaksine të re është një biznes tepër kompleks”, shkroi ajo.

“Lufta kundër koronavirusit është një maratonë, dhe jo një sprint”, shtoi presidentja e KE-së.

Postime të ngjashme

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...