Gjermania evitoi një sulm ndaj sinagogës në Hagen

Zyrtarët gjermanë thanë të enjten se një sulm i mundshëm terrorist islamik mbi një sinagogë në qytetin perëndimor të Hagen u shmang pasi u njoftuan autoritetet.

“Ne morëm një njoftim shumë specifik dhe serioz se një sulm mbi sinagogën mund të ndodhte gjatë festivalit Yom Kippur. Një referencë iu bë një situate kërcënimi të motivuar nga islamistët”, tha ministri i brendshëm gjerman, Herbert Reul.

“Në terma konkretë: kishte një vend, kohë dhe autor të caktuar”, tha ai, raporton cnn.

Reul tha se një 16-vjeçar sirian ishte në mesin e katër të arrestuarve në lidhje me kërcënimin në festën hebraike të Yom Kippur.

Në vitin 2009, një person i armatosur në qytetin lindor gjerman të Halle vrau dy persona dhe plagosi disa të tjerë, në një sulm të dyshuar antisemitik në ditën më të shenjtë të kalendarit hebre. 

Related posts

Izraeli me rekord të rasteve me koronavirus

Redaksia

Bëhen të ditura detaje rreth ngjarjes në të cilën qindra afganë po ndiqnin me vrap aeroplanin amerikan

Redaksia

Shpërthim në një fabrikë në Rusi, deri më tani raportohen 17 viktima

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More