Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania ka plane të lehtësojë masat anti-Covid

Gjermania njoftoi të enjten se ka të dhëna inkurajuese që numri i personave të shtruar në spitale në rrezik për jetën, sa vjen e po ulet.

“Krahasuar me dhjetorin, situata është më pak serioze. Numri i pacientëve me Covid-19 në dhjetor ishte shumë më i lartë,” tha Dr. Lorenz Nowak i Kujdesit Intensiv.

“Problemi më urgjent tani është efekti i izolimit nga variantet e reja të koronavirusit,” tha Dr.Wolfgang Gesierich.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, informoi se mund të lehtësohen masat anticovid përpara pranverës.

Nga nëntori, vendi ka mbyllur baret, restorantet dhe hapësirat kulturore e sportive, ndërsa pas shkollave, në janar aplikoi edhe rregulla më të rrepta për maskat.

“Nuk mund të qëndrojmë gjithë dimrin të izoluar. Nuk do e toleronim aspak mirë si shoqëri,” tha Spahn.

Gjatë ditës, Gjermania raportoi mbi 14 mijë raste të reja me koronavirus, ndërsa më shumë se 780 jetë të tjera të humbura e afruan në 60 mijë bilancin total të viktimave.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...