Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania konsideron mbylljen e kufijve me Austrinë

Shteti gjerman i Bavarisë po konsideron mbylljen e kufirit të tij jugor, duke përmendur “sjelljen e papërgjegjshme” të Austrisë.

Sekretari i Përgjithshëm i CSU, Markus Blume, tha për mediat gjermane të martën se Bavaria po mendonte të mbyllte kufirin e saj me Austrinë për shkak të “sjelljes së papërgjegjshme” të kësaj të fundit.

Blume përmendi ‘relaksimin’ e bllokimit të Austrisë të hënën, 8 shkurt si një arsye për masën drastike.

“Ajo që po bën Austria është e papërgjegjshme nga këndvështrimi ynë”, i tha Blume programit “Frühstart” në RTL, përcjell albinfo.ch

Blume bëri thirrje që kontrollet kufitare të intensifikohen, ndërsa nënvizoi mbylljet e kufijve si një zgjidhje e mundshme. “Ne nuk do të lejojmë që kjo valë të përhapet përtej kufirit për ne në Gjermani,” tha Blume. “Kjo është arsyeja pse është e mirë dhe e rëndësishme që kontrollet kufitare tani të intensifikohen përsëri.

“Mbyllja e kufirit duhet të jetë gjithashtu një mundësi (si) mjet i fundit”.

Gjatë fundjavës, Austria njoftoi se do të intensifikojë kontrollet dhe kontrollet kufitare në anën e saj. Udhëtimi midis dy vendeve tashmë është shumë i kufizuar. Nga e mërkura, 10 shkurt, rregullat e hyrjes në Austri do të bëhen më të rrepta.

Postime të ngjashme

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

Nisin dëshmitë për dhunën e 6 janarit në Kongres

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...