Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

Gjermania është shprehur kundër ndaj një propozimi të mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër COVID-19, duke thënë se ato nuk po pengonin prodhimin e vaksinave.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, qeveria e saj tha se “mbrojtja e pronës intelektuale është një burim inovacioni dhe duhet të mbetet i tillë”.

Bashkimi Evropian tha më herët se ishte gati të fliste për propozimin, dhe disa shtete e dhanë mbështetjen e tyre të plotë.

Mbështetësit e planit thonë se kjo do të lejojë që më shumë kompani t’i prodhojnë këto vaksina që shpëtojnë jetën.

Ata argumentojnë se kjo do të rrisë qasjen ndaj vaksinave në vendet e varfra.

Por kundërshtarët, përfshirë prodhuesit e ilaçeve, thonë se mund të mos ketë efektin e dëshiruar.

Postime të ngjashme

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...