Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania me rregulla më të rrepta kundër coronavirusit

Qeveria federale dhe qeveritë e landeve ranë dakord për rregulla më të rrepta kundër coronavirusit.

Ato përfshijnë edhe orë policore për qytete me numër të lartë infeksionesh.

Pas më shumë se tetë orë diskutimesh, kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord mbi masat për të përmbajtur përhapjen e virusit.

“Ne jemi në një fazë serioze të pandemisë” – tha Merkel.

Gjermania tashmë është në një fazë eksponenciale në të cilën infeksionet po rriten me shpejtësi.

“Ne jemi në një pikë vendimtare dhe pyetja është nëse masat janë apo jo të mjaftueshme” – tha Merkel.

Kancelarja u bëri thirrje qytetarëve që në këtë “fazë vendimtare dhe kritike” të gjithë duhet të bashkohen dhe të ndjekin rregullat. “Ne mund ta luftojmë këtë virus.” E rëndësishme është të zvogëlojmë numrin e kontakteve.

Merkel u bëri thirrje landeve të bëjnë përpjekje të përbashkëta.

“A do të bëjmë një hap të guximshëm, apo do të takohemi përsëri javë pas jave si në pranverë?”, pyeti kancelarja, e cila kishte theksuar disa herë se një bllokim i ri i jetës shoqërore dhe ekonomike si në pranverë duhet të parandalohet pa tjetër.

“Këtu nuk kemi të bëjmë vetëm me çështjen e sistemit shëndetësor”, tha Merkel.

“Zhvillimi ekonomik gjithashtu varet nga mosprekja shumë e rëndë nga pandemia. Ne nuk mund ta përballojmë një valë të dytë as ekonomikisht”, theksoi Kancelarja. /DW/

Postime të ngjashme

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

Njeriu që i shpëtoi tragjedisë me aeroplan

T E

Irak, sulm me raketë në një bazë usahtarake amerikane

S.B.

Raportet: Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

S.B.

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...