Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania rrit pagat në shumë fusha

Zhurnal Ads

Qeveria gjermane ka arritur një marrëveshje me sindikatat në sektorin publik për rritjen e pagave.

Nga kjo marrëveshje do të përfitojnë 2.3 milionë punëtorë në administratën lokale dhe atë federale. Pagat më të ulëta do të rritën për 4.5%, ndërsa ato më të larta për 3.2%.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje do të përfitojnë shumë punëtorët shëndetësorë ngase parashihet 600 euro rritje të pagash për punëtorët e kësaj kategorie.

Po ashtu, rritje të kënaqshme pagash, do të ketë për punonjësit në shtëpi pleqsh. Fonde shtesë janë paraparë edhe për infermierët.

Sipas përfaqësuesve të sindikatës, punonjësit në sektorin shëndetësor veçanërisht meritojnë një rritje për shkak të rolit të tyre kryesor në luftën kundër pandemisë.

Banka Qendrore Evropiane po monitoron nga afër bisedimet për rritjen e pagave në Gjermani, në mënyrë që ajo të mos rrezikojë potencialisht objektivin e inflacionit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ugur Sahin: Vaksinimi në Europë mund të nisë në gjysmën e dytë të dhjetorit

S.B.

Greqi, deputetët mjekë lënë Parlamentin dhe rikthehen në detyrë

S.B.

Kina, e gatshme të vijojë bashkëpunimin anti-epidemik me te gjitha vendet

R ZH

Britania nis vaksinimin/ Ministri, përlotet në televizion

S.B.

Trump protestuesve: Shkoni në shtëpi, duhet të kemi paqe

T E

Trampi nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Bajdenit

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...