Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjermania, Suedia dhe Polonia dëbojnë diplomatët rusë

Gjermania, Suedia dhe Polonia kanë njoftuar se do të dëbojnë secila nga një diplomat rus, si kundërpërgjigje ndaj Moskës, e cila javën e kaluar veproi njëjtë me diplomatët nga të trija vendet anëtare të BE-së.

Moska i dëboi diplomatët evropianë për pretendimet se kanë marrë pjesë në protesta të mbështetësve të kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny. Gjermania ka thënë se personeli i Ambasadës së Gjermanisë në Moskë kishte vepruar bazuar në të drejtat që i siguron Konventa e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike dhe se veprimi i Moskës ndaj diplomatëve evropianë nuk ishte i “arsyetuar në asnjë mënyrë”.
Të hënën, Ministria e Jashtme e Gjermanisë njoftoi se një diplomat i Ambasadës së Rusisë në Berlin është shpallur person i padëshiruar (non grata). Qeveritë suedeze dhe polake bënë njoftime të ngjashme.
Ministrja e Jashtme e Suedisë, shkroi në Twitter se “ambasadori rus është njoftuar se një diplomati i është kërkuar ta lëshojë Suedinë”. “Kjo është një përgjigje ndaj vendimit të papranueshëm për dëbimin e një diplomati suedez i cili po kryente detyrat e tij”, tha ajo.

Ndërsa Ministria e Jashtme e Polonisë tha se kishte dëbuar një punonjës të konsullatës ruse në qytetin perëndimor të Poznanit. “Ministria e Jashtme mori vendimin në përputhje me parimin e reciprocitetit dhe në koordinim me Gjermaninë dhe Suedinë”, u tha në njoftimin e Polonisë. Më 5 shkurt Rusia njoftoi për dëbimin e diplomatëve evropianë, derisa shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell po zhvillonte një vizitë në Moskë.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, e quajti BE-në një “partner të pasigurt”. Më 2 shkurt, Aleksei Navalny u shpall fajtor për shkeljen e një dënimi të tij me kusht. Ai e ka quajtur vendimin si të motivuar politikisht. Navalny 44-vjeçar u arrestua më 17 janar pasi u kthye nga Gjermania në Rusi.
Në Berlin ai u trajtua për helmim me agjent nervor. Ai e ka fajësuar presidentin rus, Vladimir Putin për helmimin ndërsa Kremlini e ka mohuar.

Më shumë se 1.400 njerëz u arrestuan nga policia në Moskë, Shën Petersburg dhe qytete të tjera ruse pas vendimit të gjykatës më 2 shkurt. Protesta pro-Navalnyt janë mbajtur në shumë qytete ruse më 23 dhe 31 janar. Këto janë vlerësuar si protestat më të mëdha anti-qeveritare ndër vite në Rusi. Moska ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera perëndimore për ndërhyrje në punët e brendshme të Rusisë.

Postime të ngjashme

Nga fillimi i pandemisë së coronavirusit, në Brazil kanë humbur jetën 500.000 njerëz

D V

Derisa po hapnin bunarin gjetën një safir në Shri Lankë, më të madhin në botë – vlera e tij është rreth 100 milionë dollarë dhe peshon 510 kilogramë

D V

SHBA kundërshton thirrjen e OBSH-së për të pezulluar vaksinimin

D V

Eksperti francez: Dalja e virusit nga laboratori i Wuhan-it, plotësisht e pamundur

Z H

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...