Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Gjetje mbresëlënëse në Pompei: Zbuluan mbetjet e paprekura të dy burrave që vdiqën në shpërthimin e Vezuvit 2,000 vjet më parë

Mbetjet e mundshme skeletore të një njeriu të pasur dhe skllavit të tij që u përpoq t’i shpëtonte vdekjes nga shpërthimi i malit Vesuvius gati 2,000 vjet më parë janë zbuluar në Pompei, njoftuan zyrtarët nga parku arkeologjik në Itali të shtunën.

Pjesë të kafkave dhe eshtrave të dy burrave u gjetën gjatë gërmimit të asaj që dikur ishte një vilë elegante me një pamje panoramike të Detit Mesdhe në periferi të qytetit antik Romak të shkatërruar nga shpërthimi i vullkanit në vitin 79 pas Krishtit, transmeton Telegrafi.

Ajo është e njëjta zonë ku u gjet një stallë me mbetjet e tre kuajve të shfrytëzuar në vitin 2017.

Zyrtarët e Pompeit pretenduan se burrat me sa duket shpëtuan nga rënia e hirit nga Mali Vesuvius dhe më pas iu nënshtruan një shpërthimi të fuqishëm vullkanik që ndodhi në mëngjesin e ardhshëm.

Eshtrat e dy viktimave, të shtrirë pranë njëri-tjetrit, u gjetën në një shtresë hiri gri të paktën 2 metra të thellë.

Duke gjykuar nga kockat e kafkës dhe dhëmbët, një nga burrat ishte i ri, ndoshta midis moshës 18 dhe 25 vjec. Ky zbulim bëri që arkeologët të hipotezonin se ishte një i ri që bënte punë fizike, si ai i një skllavi.

Njeriu tjetër kishte strukturë të fortë kockore, veçanërisht në zonën e gjoksit dhe vdiq me duart në gjoks dhe me këmbët e përkulura dhe të përhapura larg . Ai besohet të jetë midis 30 dhe 40 vjeç , thanë zyrtarët e Pompeit.

Mali Vesuvius është ende një vullkan aktiv . Ndërsa gërmimet vazhdojnë në vendin pranë Napolit, turistët aktualisht përjashtohen nga parku arkeologjik nga masat kombëtare anti-COVID-19.

Postime të ngjashme

Britanikut i erdhi një kartolinë nga një ‘fëmijë i panjohur’, gruaja ia shkatërroi laptopin dhe televizorin – u bë vonë kur e kuptoi se për çfarë bëhej fjalë

Dafina Vidishiqi

Test psikologjik/ Ajo që shihni në fillim ju tregon se çfarë përshtypje lini tek njerëzit e tjerë

Dafina Vidishiqi

Misteri që zgjati për 25 vjet: Dy vajza shkuan në një ‘hotel të përhumbur’ dhe që atëherë nuk i ka parë askush

Dafina Vidishiqi

Është më e madhe se një fushë futbolli dhe vazhdon të rritet – një gropë në Meksikë ka “gëlltitur” një shtëpi, por edhe dy qen

Dafina Vidishiqi

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga COVID-19

Dafina Vidishiqi

E kishte kërkuar gjithë jetën, babait i bie të fikët në mes të emisionit kur takon vajzën pas 38 vitesh

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...