Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Gjiganti kinez i teknologjisë zbulon telefonin me ekran të rrotullueshëm

Prodhuesi kinez i telefonave të mençur Oppo ka zbuluar një pajisje që zgjerohet në dorën tuaj përmes një ekrani unik roll-up.

Prodhuesi i pestë më i madh i telefonit në botë zbuloi Oppo X në ngjarjen e tij të dytë vjetore Inno Day 2020, duke e bërë atë firmën e parë të madhe që tregon një prototip punues të teknologjisë së gjeneratës së ardhshme, transmeton Telegrafi.

Celulari përdor një “ekran OLED vazhdimisht të ndryshueshëm” për t’u shndërruar nga një telefon me madhësi 6.7 inç në një tabletë me madhësi 7.4 inç.

Telefoni përmban dy motorë të vegjël për të zhbllokuar ekranin në mënyrë të barabartë, duke siguruar që ai të mos dëmtohet ose të bllokohet gjatë procesit të transformimit.

Oppo X aktualisht është vetëm një telefon koncept i krijuar për të demonstruar teknologjinë e ekranit të rrotullueshëm.

Levin Liu, kreu i Institutit të Kërkimeve Oppo, nuk zbuloi një datë të saktë të lëshimit gjatë një demonstrimi të telefonit, duke thënë se ai do të prezantohej “në kohën e duhur”.

Postime të ngjashme

Ja kur do të arrijë pajisja e fundit e realitetit virtual nga Sony dhe si do të duket

Dafina Vidishiqi

Zbulohen madhësitë e Samsung Galaxy S22, sërish i veçantë modeli Ultra

Dafina Vidishiqi

Honor zbulon laptopët MagicBook X 14 dhe X 15

Dafina Vidishiqi

Gmail pësoi ndryshime madhore

Lea Muslija

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Lea Muslija

WhatsApp sjell dy ndryshime në reja në aplikacion, ja për çfarë bëhet fjalë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...