Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjithçka që dihet për autorin e sulmit në Nice, ishte futur në Francë përmes Italisë – kishte ndërruar rrobat në stacionin e trenit për të kryer sulmin

Zhurnal Ads

bartur me vete dokumente identifikimi të kryqit të kuq italian, ka bërë të ditur gjykatësi francez në luftën kundër terrorizmit Jean Francois-Rishaire.

Rishaire ka thënë se i dyshuari kishte mbërritur në Itali përmes ishullit Lampeduze gjatë 9 shtatorit, dhe më pas kishte vazhduar rrugëtimin për në Paris më 9 tetor, transmeton Telegrafi.

Ai shtoi se me të mbërritur në Francë, i dyshuari kishte parë me vete dokumente identifikuese të kryqit të kuq italian dhe se kishte arritur t’i ndërroj rrobat në stacionin e trenit, para se të futej në katedrale me idenë që të kryej sulmin.

Rishaire ka bërë të ditur se sulmuesi ka lindur në Tunizi më 1999, dhe është filmuar nga kamerat e sigurisë në stacionin e trenit në Nice, ku më pas kishte ecur rreth 400 metra deri te katedralja Notre Dame.

Më herët, policia franceze kishte njoftuar se i dyshuari është 21-vjeçari Brahim Aoussaoui. Ai vjen nga fshati Sidi Omar Buhazla jo larg Kairuanit.

Kujtojmë që policia franceze kishte qëlluar sulmuesin që me thikë mbyti tre persona – madje njërit prej tyre ia kishte prerë kokën.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shpiku vaksinën anti-COVID, shkencëtari tregon kur do të nisë vaksinimi në Europë

T E

Indonezia, shteti që po vaksinon të rinjtë së pari

S.B.

​BE kërcënon me sanksione Lukashenkon nëse ai nuk negocion me opozitën

admin

Policia bashkohet me protestuesit kundër izolimit

admin

Emiratete e Bashkuara Arabe kryejnë fluturimin e parë komercial drejtë Izraelit

admin

Gjermani: Dyfishohen vdekjet në dhjetor si pasojë e Covid-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...