Shqipëri

Gjonaj: Vitin tjetër mbyllet burgu i Zaharisë! 110 të dënuar në regjim të mbikëqyrjes së veçantë

Zhurnal Ads

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj bëri me dije në Kuvend se vitin tjetër do të mbyllet burgu i Zaharisë për shkak të degradimit.

Ndërsa për sistemin 41 BIS ka shkëputur lidhjet e të burgosurve me krimin.

Ndërsa bëri të ditur se ka kërkuar hetime për grevën në burgun e Peqinit.

“Për tre vjet 937 kallëzime penale, 295 punonjës të burgjeve për futjen e sendeve të palejuara në burg. Kjo ka ndodhur sepse ligji është aty për gjithë. Për herë të parë u aplikua një regjim i mbikëqyrjes së veçantë. 110 të dënuar që kanë thyer rëndë që kanë thyer sigurinë dhe rendin në Burgje. Punësimet e të punonjësve sipas preferencave partiake dhe pa praktikë nuk është më. Pagat e punonjësve në burgje janë rritur me 11%. Stafi u pajis sot me uniformë ku u plotësuan në masën 80%.

Sot falë ligjeve të reja punonjësit kanë një trajtim më të mirë, me grada dhe trajtim profesional. Drejtoria e Burgjeve ka arritur të fitojë 60% të proceseve gjyqësore, kemi ulur mbipopullimin në Burgje me 21%. Menazhuam situatën e tërmetit në Burgje, dhe tani prej 8 muaj që po menaxhojmë pandeminë dhe numrat kanë qenë në nivele shumë të ulëta.

Por për këtë kufizuam takimet me familjare, që i kemi zëvendësuar për herë të parë me Skype. Ka ende shumë për të bërë, por siç është rasti i Zaharisë në Krujë. po marrim masat që të mbyllim Zaharinë në Krujë pas 30 vjetësh. Shqetësim ka qenë dhe greva në burgun e Peqinit, që filloi nga 41-bis. Përvec një hetimi që po kryhet nga një procedim në prokurori për të hetuar me kërkesën time këtë gjë”, tha Gjonaj.

Postime të ngjashme

“1 mln shqiptarë rrezikohen për bukën e gojës”/ Basha nga Elbasani: Rama të zbatojë planin e PD-së

admin

‘Qendra e Re Turistike të Valbonës hap dyert’, Rama: U shkund pluhuri i harresës

admin

Një vit pas tërmetit, Xhaçka: U ringritëm edhe më të fortë, i paharruar kujtimi i viktimave!

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...