Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gjorgiev: Ka dokumente në të cilat vërtetohet deklarimi i Goce Dellçevit për bullgar

Zhurnal Ads

Shkup, 16 shtator, zhurnal.mk – Profesori Dragi Gjorgiev i cili është bashkë-kryetar nga pala e Maqedonisë së Veriut në Komisionin e përbashkët me Bullgarinë, tha se puna e këtij komisioni nuk është vërtetimin i identitetit të Goce Dellçevit, por arritja e marrëveshjes në të cilën ai do të ndjehet bashkë.

Profesori pret që komisioni të fillojë me punë dhe se pritet që në fund të shtatorit të ketë takim.

“Dokumentim i arkivuar për Goce Dellçevin ka. Ka dokumente në të cilat ai është deklaruar bullgar. Por, ekzistojnë edhe dokumente në të cilat Goce Dellçev flet për maqedonasit, maqedonaset, për shtetin e Maqedonisë. Ky kontest do të zgjidhet vetëm nëse lëshohen qëndrimet e forta. Duhet ta ndjejmë bashkërisht dhe të merren parasysh dy percepcionet”, tha Gjorgiev.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zaev: Kryetarët e komunave mos të luajnë sherifë lokalë

D J

Kryetari i Çairit Ganiu mirëpriti në takim ministrin Shaqiri, bashkëpunimi është i pashmangshëm

Z H

Seancë e re për lëndën “Fortesa-Target”

E.E.

Hapja e kufirit me Kosovën, qytetarët: Janë vonuar, ta hapin sa më shpejt

T E

Zaev: Bisedimet me Bullgarinë do të vazhdojnë pas festave

E.E.

Pendarovski: Viti 2020 viti më i vështirë që nga pavarësia e shtetit

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...