Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gjorgievska: Një nga nëntë rastet e vdekjes është për shkak të cilësisë të dobët të ajrit

Zhurnal Ads

Shkup, 25 nentor – Kriza ekologjike ndikon në shëndetin e njerëzve. Ta marim për shembull ndotjen e ajrit. Para pandemisë, në vit për shkak të ndotjes së ajrit në botë kanë vdekur rreth tre milion njerëz, gjegjësisht një nga nëntë rastet e vdekjes në botë ndodh për shkak të cilësisë së dobët të ajrit, theksoi bashkësortja e presidentit Stevo Pendarovski, Elizabeta Gjorgjievska.

Ajo theksoi se na nevojitet vetëdije e zhvilluar ekologjike dhe ndërgjegje që të mund t’i shikojmë të gjitha dimensionet e jetës – atë fizik, biologjik, psikologjik, shoqëror, kulturor dhe shpirtëror.

Gjeorgjieva potencoi se për fat të keq, jetojmë në një kohë kur shëndeti i planetit seriozisht është shkatërruar, ndërsa shumica e problemeve shëndetësore me të cilat përballemi janë pasojë e realiteteve të vazhdueshme shoqërore, rrëfimet dhe botëkuptimet të cilat kanë pikpamje reduksioniste të natyrës dhe vendit njerëzor në të.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

LSDM: Që në 100 ditët e para të mandatit do të miratohet modeli për pastrimin e gjyqësisë

E.E.

Arjanit Hoxha priti kreun e Lëvizjes Besa

T E

Ju përkeqësua gjendja në Shkup, një fëmijë udhëton drejt klinikave italiane

T E

Mbyllen vendvotimet, BDI shpallë fitore në Pllasnicë kurse LSDM në Shtip

T E

Pendarovski: Me përkushtim do të promovojmë kulturën e traditës boshnjake

Z H

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...