Kosovë

Gjuriq: Heqja e temave politike dhe hyrja e Prishtinës në Mini-Shengen, mrekulli e vërtetë

Zhurnal Ads

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, i ka quajtur një “mrekulli të vërtetë” heqjen e temave politike nga marrëveshja që Serbia nënshkroi në Shtëpinë e Bardhë dhe gjithashtu edhe bindjen e Kosovës që të hyjë në iniciativën e Mini-Shengenit ballkanik.

“Është një “mrekulli e vërtetë e vogël” që Serbia arriti të heqë temat politike nga bisedimet në Washington dhe të bindë Prishtinën të bëhet anëtare e “Mini-Schengen”, por gjithashtu edhe rënia dakord për më shumë se tre miliardë euro investime në infrastrukturë për t’u lidhur me provincën jugore”, tha ai, shkruan Tanjug.

Gjuriq shtoi se ardhja e Agjencisë Amerikane të Zhvillimit (DFC) në Serbi është gjithashtu e rëndësishme.

Postime të ngjashme

Osmani: Edhe ata që dënohen me vdekje thonë diçka në fund, mua s’më lanë

admin

Shqyrtohet Projektligji për Festat Zyrtare në Kosovë

admin

Reagime të shumta në Prishtinë ndaj ambasadorit Gashi, por çfarë përmban shkrimi origjinal në medien franceze që e ka shpërndarë ambasadori?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...