Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gjuriq: Heqja e temave politike dhe hyrja e Prishtinës në Mini-Shengen, mrekulli e vërtetë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, i ka quajtur një “mrekulli të vërtetë” heqjen e temave politike nga marrëveshja që Serbia nënshkroi në Shtëpinë e Bardhë dhe gjithashtu edhe bindjen e Kosovës që të hyjë në iniciativën e Mini-Shengenit ballkanik.

“Është një “mrekulli e vërtetë e vogël” që Serbia arriti të heqë temat politike nga bisedimet në Washington dhe të bindë Prishtinën të bëhet anëtare e “Mini-Schengen”, por gjithashtu edhe rënia dakord për më shumë se tre miliardë euro investime në infrastrukturë për t’u lidhur me provincën jugore”, tha ai, shkruan Tanjug.

Gjuriq shtoi se ardhja e Agjencisë Amerikane të Zhvillimit (DFC) në Serbi është gjithashtu e rëndësishme.

Postime të ngjashme

Ministri gjerman tregon arsyen e vizitës në Prishtinë e Beograd

S.B.

Shefi i diplomacisë gjermane, Heiko Maas arrin në Kosovë

S.B.

Murati sqaron vendimin për shtesat e pensioneve bazike

S.B.

AAK e quan skandaloze ndaljen e shtesave për pensionistët, kërkon nga Qeveria ta anulojë këtë vendim

S.B.

Osmani falënderon shefin e BE-së, Szunyog për vaksinat që janë siguruar nga BE-ja

S.B.

Tërmkolli reagon pasi Abdixhiku e takon Jusuf Buxhovin

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...