Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gjuriq pas ndalimit të ministrit serb: Kosova po shkel marrëveshjet e Brukselit

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar pas refuzimit të autoriteteve të Kosovë për të ndaluar hyrjen e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sarçeviq.

Gjuriq ka thënë se Kosova ka “shkelur në mënyrë më të vrazhdë dhe më të pamëshirshme marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel”, shkruan Danas, transmeton Gazeta Express.

Përmes një komunikate Gjuriq ka thënë se Kosova “edhe njëherë ka goditur themelet e procesit të normalizimit të marrëdhënieve”.

“Kosova ka shfaqur publikisht para botës se si i trajton marrëveshjet e arritura me ndërmjetësimin e BE’së dhe dialogun me Serbinë. Shkelja e fundit e marrëveshjes për vizitat e zyrtarëve, marrëveshja për lëvizjen e lirë dhe menaxhimi i integruar është një pikë në oqeanin e përmbytjes me të cilën Kosova ka penguar dialogun e Brukselit tash e disa vite”, ka thënë Gjuriq.

Ai shtoi se “veprimet e njëanshme të Kosovës janë një kërcënim I madh për stabilitetin politik në rajon” dhe “Është koha që BE’ja si ndërmjetësues i dialogut dhe garatnues i zbatimit të marrëveshjes të reagojë më fuqishëm për të ndaluar këto sjellje”.

Postime të ngjashme

Haxhiu: Shqipëria mund ta padisë Serbinë për gjenocid në emër të Kosovës

Dafina Vidishiqi

Përfundon takimi Kurti-Macron, zv.kryeministrja Emilija Rexhepi tregon çka u bisedua

Dafina Vidishiqi

Brenda dhe jashtë pallatit Elysee, takimi Macron-Kurti

Dafina Vidishiqi

Apeli miraton pjesërisht mocionet e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, kërkon nga ZPS version të korrigjuar të aktakuzës

Dafina Vidishiqi

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Dafina Vidishiqi

Kurti në Paris: Kosova synon aspiratat demokratike dhe evropiane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...