Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Gjurovski: Partitë të heshtin dhe të heqin dorë nga mbrojtja dhe siguria

Shkup, 19 janar – Pas reagimeve të sotme nga partitë politike dhe institucionet shtetërore në lidhje me procedurën për lëshimin e një çertifikate sigurie të NATO-s, profesori i universitetit Marjan Gjurovski bëri një deklaratë publike.

“Ju thatë gjithçka që kishit për partitë politike në vend, tani Brukseli po flet, ju duhet të heshtni dhe të dëgjoni dhe të tuboni aktivistët e partisë sepse më në fund nuk ka vend për tonat dhe tuajit. “Kur deri më tani nuk keni bërë dekriminalizimin, vetingun dhe departamentimin, kjo do të bëhet nga partnerët e NATO-s,” tha Gjurovski.

“Do të ishte më mirë për partitë politike të heqin duart e tyre nga mbrojtja dhe siguria, sepse ata do të djegin gishtat e tyre.” “Si partitë politike maqedonase ashtu edhe partitë shqiptare në 29 vitet e fundit kanë qenë kumbarë të partizanizmit dhe politizimit të sistemit të mbrojtjes dhe sigurisë”, shtoi doktori i shkencave të sigurisë dhe mbrojtjes, Gjurovski.

Sipas tij, “është koha për të vendosur rregulla të qarta të lojës dhe për të punuar në Shërbimin Ushtarak të Sigurisë dhe Inteligjencës, si dhe për të rregulluar angazhimin e partisë të oficerëve dhe ushtarëve profesionistë. Profesori Gjurovski thekson se për certifikatat e sigurisë së NATO-s nuk ka vend për një arenë politike.

Postime të ngjashme

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Z H

Zaev: Qëndrimet e Georgievskit janë qëndrime të tija personale dhe jo të Qeverisë

Z H

Rexhepi: Mbështesim interpelancën e Mexhitit kundër Grubit

R Zh

“Rindërtimi i Sallës Universale do të nis gjatë muajit maj”

Z H

Bishevac: Kërkesat bullgare janë absolutisht të papranueshme dhe joevropiane

R Zh

Zaev: Askush nuk ka kërkuar rotacion të ministrave të BDI-së

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...