Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gjykata Kushtetuese këtë javë do ta diskutojë ndryshimin e emrit

Shkup, 2 nëntor, zhurnal.mk – Gjykata Kushtetuese deri në fund të kësaj jave do të fillojë me diskutimet rreth nismave të parashtruara nëse janë në pajtim me kushtetutën katër amendamentet e votuara vjet në janar në Kuvendin e Maqedonisë me dy të tretat e votave.

Bëhet fjalë për amendamentet kushtetuese 33, 34, 35 dhe 36 prej të cilëve u mundësua ndryshimi i emrit zyrtar të shtetit.

Me amendamentin 33 në Kushtetutë, “Republika e Maqedonisë” ndryshohet me “Republika e Maqedonisë së Veriut”, ndërsa fjala “Maqedonia” me “Maqedonia e Veriut” përveç se në nenin 36.

Ndryshe, krahas ndryshimit të amendamenteve, po ashtu është kundërshtuar edhe votimi i Marrëveshjes së Prespës, Marrëveshjes për fqinjësi të mirë dhe referendumi.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...