Gjykata Kushtetuese vendos në shtator për Ilir Metën

Dosja e dorëzuar nga kuvendi është voluminoze dhe trupës gjykuese kushtetuese i duhet kohë të njihet me argumentet e parlamentit.

 

Ajo çfarë mbetet me interes është fakti në qoftë se Gjykata Kushtetuese do ta marrë vendimin për kreun e shtetit me 7 anëtarë sa ka aktualisht, apo kjo kohë do t’i shërbejë institucioneve për të plotësuar vendet vakante duke e çuar numrin e gjyqtarëve në 9.

Në Gjykatë Kushtetuese mungojnë dy anëtarët e Gjykatës së Lartë ndërsa kryetarja Vitore Tusha, vazhdon të qëndrojë në detyrë edhe ndonëse mandati i ka përfunduar.

Gjykata e Lartë duhet të plotësohet me 10 anëtarë nga 7 që ka aktualisht, në mënyrë që të mund të nisë procedurën për plotësimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Procesi për plotësimin e Gjykatës së Lartë ka nisur, ku 3 kandidatë janë në proces pikëzimi nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, ndërsa pranë Gjykatës së Lartë 9 kandidatë kanë shprehur interes për 3 vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese.

Related posts

Kurti kundër ‘Minishengenit’, Rama: S’mund të presim konsensusin e të gjithëve për t’u takuar! Kemi jetuar gjatë me kënaqësinë e vuajtjes së tjerëve, pa parë çfarë fitojmë ne

D V

Krifca: Me mbështetjen e AZHBR-së, të rinjtë po i rikthehen sipërmarrjeve në bujqësi

D V

Kryeministri Rama poston foto nga Laçi dhe Thumana: Puna transformuese në kantieret e Rindërtimit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More