Agjencia Zhurnal.mk

Gjykata Ndërkombëtare autorizon hetimin e Rohingya

Gjykatësit e Gjykatës Penale Ndërkombëtare miratuan të enjten një kërkesë nga prokurorët për të hapur një hetim për krimet e kryera kundër pakicës myslimane Rohingya të Myanmar, raporton AP.

Gjykata tha se ajo ka juridiksion mbi krimet e kryera pjesërisht në Bangladesh, i cili është një shtet anëtar i gjykatës. Myanmar, i cili nuk është anëtar i gjykatës globale, është akuzuar për kryerje abuzimesh të gjera në një fushatë kundër Rohingya.

Ushtria e Mianmar filloi një fushatë kundër-rebelimi në gusht 2017 në përgjigje të një sulmi kryengritës. Më shumë se 700,000 persona u larguan në Bangladesh fqinj për të shpëtuar nga ajo që është quajtur një fushatë spastrimi etnik që përfshin përdhunime masive, vrasje dhe tortura të shtëpive.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...