Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gjykata Speciale e konfirmon se Jakup Krasniqi është dërguar në paraburgim në Hagë

Zhurnal Ads

Nga Gjykata Speciale para pak minutash e kanë konfirmuar se ish-kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi, pas arrestimit është transferuar në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (“DHSK”), në Hagë.

Në një komunikatë për media nga Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, thuhet se Krasniqi u arrestua sot në Kosovë dhe u transferua në objektin e paraburgimit të DHSK-së në Hagë.

“Arrestimi u krye nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (“ZPS”) në bazë të një aktakuze të konfirmuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit dhe në zbatim të fletarrestimit dhe urdhrit për transferim, të lëshuara nga gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës”.

“Në kryerjen e arrestimit, ZPS-ja pati mbështetjen operative dhe logjistike të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), në pajtim me mandatin e vet dhe me legjislacionin e Kosovës. Edhe Policia e Kosovës (PK) dha mbështetje operative për ZPS-në”, thuhet në komunikatë.

“Në pajtim me rregullën 88 të Rregullores së Procedurës dhe tëProvave, aktakuza bëhet publike jo më vonë se paraqitja e parë e të akuzuarit”, thuhet në komunikatë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ismaili: Veseli, Thaçi, Krasniqi dhe Selimi me krenari do të rikonfirmojnë se lufta e UÇK-së për liri ishte e drejtë

S.B.

Kosovë/ 3 vdekje nga COVID-19 dhe 76 raste të reja

admin

Lushtaku ndërpret Rakiqin në Komision shkaku i Ezanit

B M

AAK nis me prezantimin e deputetëve, Shemsi Dreshaj njëri nga ta

S.B.

Deputeti i VV-së i kërkon Zemajt që urgjentisht të lejohet lëvizja e lirë

T E

Haradinaj në takim lamtumirës me shefin e OSBE-së në Kosovë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...