Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gjykata u caktoi masa të kujdesit dy personave të përfshirë me hetimin për furnizimin e softuerit

Shkup, 19 prill – Gjykata Themelore Penale në Shkup e pranoi propozimin e Prokurorisë Publike dhe dy personave të tjerë të përfshirë me hetimin për furnizimin e softuerit, u caktoi masë të kujdesit.

Nga gjykata informojnë se sot dy personat u thirrën para gjykatësit të procedurës paraprake pranë Gjykatës penale, për të paraqitur mendimin e tyre lidhur me propozimin.

Javën e kaluar, gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore Penale – Shkup, pas një marrje në pyetje katër orëshe, urdhëroi arrest shtëpiak të ish-sekretarit të përgjithshëm të qeverisë Dragi Rashkovski, ndërsa Daniel Stancevski nga Kompania për Inxhinierinë, Informatikën dhe Dixhitalin Projektimi “Inovka Group” nga Sekretariati i Përgjithshëm Qeveria bleu softuerin për përcaktimin e shpejtësisë së automjeteve në trafik dhe vendosjen e gjobave, gjykata vendosi masë të arrestit shtëpiak.

Prokuroria Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, javën e kaluar për rastin solli urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër katër personave për të cilët ekziston dyshim bazë se kanë bërë keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autoriozimit nga neni 353 paragrafi 5 lidhur me paragrafin 1 nga Kodi penal.

Para zbatimit të procedures për furnizim public të softuerit, sipas Prokurorisë, i dyshuari i parë ra dakord për prokurimin e softuerit me të dyshuarin e tretë, duke dorëzuar patentën e tij për të cilën ai dha udhëzime për përgatitjen e një specifikimi teknik për prokurimin publik. Gjatë procedurës së prokurimit publik në vend se përmes Sistemit Elektronik të Prokurimit Publik.

I dyshuari i parë përcaktoi personalisht specifikimet teknike që i referoheshin patentës, mori një vendim për zgjedhjen dhe përfundimin e kontratës dhe pagesën e faturave, megjithëse softueri nuk ishte implementuar.

Postime të ngjashme

Vetoja bullgare mund të shkaktoj krizë politike në vend

R Zh

Zhurnal raporton / Aksident i rënd në Çento-Shkup

mobile

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

Zoran Zaev: Kufiri me Greqinë hapet nesër

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...