Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjykimi për vrasjen e George Floyd fillon sot

Vrasësi i tij, Derek Chauvin ballafaqohet me 40 vjet burg.

Gjykimi i Derek Chauvin, policit amerikan të akuzuar për vrasjen e George Floyd në majin e vitit të kaluar fillon sot.

Chauvin është xhiruar nga kalimtarët në qytetin Minneapolis duke e shkelur ne fyt viktimën zezak për më shumë se nëntë minuta.

Kjo vrasje ka nxitur protesta masive nëpër SHBA dhe në botë kundër brutalitetit policor dhe racizmit, raporton BBC.

Chauvin, 45 vjeç, është një nga katër oficerët që ballafaqohen me gjyq, mirëpo ai akuzohet më së shumti nga ata me vrasje të shkallës së dytë dhe mund të dënohet deri me 40 vjet burg.  

Familja dhe shokët e George Floyd kanë mbajtë vigjilje dhe kanë bërë lutjet në Minneapolis para fillimit të gjykimit.

Postime të ngjashme

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...