Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Gjyqi i Trumpit drejt fundit – sytë kah senatorët republikanë

Gjyqi i dytë ndaj Donald Trumpit po shkon drejt përfundimit, teksa në Senatin amerikan, pritet që më 13 shkurt të paraqiten përfundimet për këtë çështje, gjë e cila pritet të pasohet nga një votim nëse duhet apo jo që ish-presidenti amerikan të gjendet fajtor për nxitje të trazirave të 6 janarit.

Avokatët e Trumpit kanë paraqitur argumentet e tyre më 12 shkurt, duke shfrytëzuar vetëm tri orë nga 16 sa kishin në dispozicion. Trump po akuzohet për nxitje të kryengritjes në lidhje me trazirat në Kongresin amerikan më 6 janar.

Kjo ishte dita e katërt me radhë e seancave në Senat, ku 100 anëtarë të këtij institucioni janë në rolin e anëtarëve të jurisë.

Nuk kishte indikacione pasi të dyja palët përfunduan prezantimet e tyre, se janë krijuar votat e mjaftueshme në Senat për ta gjetur fajtor Trumpin. Të paktën 17 republikanë duhet të votojnë, së bashku me të gjithë demokratët dhe të pavarurit, që të arrihet dy e treta e shumicës së kërkuar.

Gjashtë republikanë u janë bashkuar demokratëve në një votë procedurale më 9 shkurt, duke lënë të kuptohet se votat për ta gjetur fajtor Trumpin nuk do të jenë të mjaftueshme. Pesë prej këtyre republikanëve, shpesh kanë qenë kritikë ndaj Trumpit, prandaj votimi i tyre pro votës procedurale nuk ka qenë befasi.

Postime të ngjashme

Ushtria amerikane do të largohet deri në fund të vitit nga Iraku

D V

Nju Jorku rrit përpjekjet për nxitje të vaksinimit

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

OKB bën thirrje për ulje të tensioneve në Tunizi

D V

Dy gra zyrtarizojnë martesën në Mal të Zi

D V

Protestuesit bërtasin “Vdekje diktatorit” në Teheran

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...