Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Gjyshi u kishte thënë se kishte fshehur 46 mijë dollarë në shtëpi, familja amerikane angazhuan një “kërkues thesaresh” që t’ua gjente

Një “kërkues thesaresh” ka ndihmuar një familje në Massachusetts të gjejë 46,000 dollarë para të gatshme të fshehura nën dërrasat e dyshemesë në shtëpinë e tyre.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Keith Wille u punësua nga familja për të gjetur një kuti parash që gjyshi i tyre u tha se e kishte fshehur, të cilën ata donin ta gjenin para se të shisnin shtëpinë.

Siç thuhet më tej, edhe pse nuk është e qartë pse gjyshi e fshehu kutinë e parave – kutitë e parave ishin gjetur tashmë në shtëpi të tjera në pronësi të anëtarëve të familjes.

Familja kishte provuar të gjente për thesarin për vite me radhë dhe madje punësoi një kontraktor ndërtimi për të tërhequr disa nga dërrasat e dyshemesë së shtëpisë për ta gjetur atë.

“Familjes po i mbaronte koha. Ata dëshironin të shisnin shtëpinë për disa vjet, por ky thesar i përfolur po i ndalonte ata të bënin një gjë të tillë”, ka thënë Wille, përcjell Telegrafi.

https://youtube.com/watch?v=bRO0_7L7raQ%3Fstart%3D805%26feature%3Doembed

Wille, një “detektor” me bazë në Connecticut, i cili ka qenë duke “kërkuar thesare” për 10 vjet, e quajti atë ‘gjetjen e tij më emocionuese deri më tani’.

Atij iu desh rreth një orë për të gjetur thesarin e fshehur.

Ai filloi duke rihapur pikat që ishin tërhequr tashmë nga të tjerët që kishin kërkuar tashmë thesarin.

“Më në fund fillova dhe ndeza detektorin tim të metaleve dhe fillova atje ku kryqëzoheshin dy dritaret”, thotë ai.

Përfundimisht, Wille gjeti rrugën e tij në një cep të papafingo ku sinjali tregonte se thesari mund të ishte i fshehur.

Ai pastaj filloi të inspektojë atë zonë më afër me një elektrik dore për të parë disa nga çarjet.

“Kur shkova në vrimën e dytë ose të tretë, pashë diçka të çuditshme. Kishte shkronja dhe numra në të”, thotë ai.

“Unë e kuptova pasi u përqendrova në të. Kështu që unë e kuptova se është një kuti e mbyllur”.

Postime të ngjashme

Burri humbi unazën e martesës gjatë pushimeve, tani atë e mban me krenari një peshk

S.B.

Një krijesë ‘aliene’ u pa në një plazh në Kaliforni

S.B.

Pitbulli që qesh gjatë gjithë kohës bëhet viral në internet

S.B.

Zbulohet fosil i një dinozauri të ri rreth 200 milionë vjeçar

Z H

Ballkoni i mbushur me vizitorë shembet mbi shkëmbinjtë poshtë në një shtëpi me qira të plazhit Malibu – dëshmitari rrëfen ngjarjen

S.B.

Shtëpitë dhe ndërtesat me dizajne interesante

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...