Agjencia Zhurnal.mk
Auto

GM-ja duhet të kthejë gati 6 milionë vetura për probleme me airbagë

General Motors duhet të kthejë prapa 5.9 milionë vetura me problemin e airbagëve pasi një agjenci e sigurisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka refuzuar përpjekjen e prodhuesit për të shmangur kthimin.

Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafik ka thënë se GM-ja duhet të kthejë kamionët e prodhuar në periudhën 2007-2014 dhe SUV-at për shkak të “rrezikut për eksplodim nëse veturat i ekspozohen të nxehtit në periudhë më të gjatë”.

GM-ja ka thënë se mund t’i kushtojë deri 1.2 miliardë dollarë nëse i kërkohet të zëvendësojë fryrësit e airbagëve.

Megjithatë, kompania është zotuar se do të respektojë vendimin.

Defekti, që çon në defekte të rralla të airbagëve dhe potencialisht vdekjeprurës, është kthimi më i madh i tillë me rreth 63 milionë fryrës të kthyer. Deri tash në gjithë botën janë kthyer rreth 100 milionë të tillë janë kthyer nga 19 prodhues të mëdhenj.

Postime të ngjashme

Zyrtarisht: Audi njoftoi se kur do të ndërpresë prodhimin e modeleve me benzinë dhe naftë

Dafina Vidishiqi

Del në ankand koncepti unik i Ford Shelby Cobra

Dafina Vidishiqi

Dielli mund ta dëmtojë veturën – këtu janë disa këshilla si ta shpëtoni automjetin tuaj

Dafina Vidishiqi

Audi prezanton modelin RS3

Dafina Vidishiqi

Tesla Model 3 dhe Model X tashmë vijnë në lojën e famshme PUBG

Dafina Vidishiqi

Prezantohet Porsche 911 GTS: Më shumë fuqi sesa Carrera S

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...