GM planifikon të nisë në vitin 2023 një model që do të mundësonte funksionimin pa duar, në 95 për qind të skenarëve të drejtimit

General Motors planifikon të nisë në vitin 2023 një model premium që do të mundësonte funksionimin pa duar në 95 për qind të skenarëve të drejtimit, njoftoi gjiganti amerikan i automjeteve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, teknologjia, e quajtur “Ultra Cruise”, është një qendër e një plani të sapo zbuluar, për të cilin kompania e Detroitit thotë se do t’i mundësojë asaj të dyfishojë të ardhurat vjetore deri në vitin 2030.

“Makina është bërë një platformë softuerike”, tha shefja ekzekutive, Mary Barra në një konferencë me gazetarët përpara një prezantimi dy-ditor të investitorëve.

Drejtuesit thanë se programi do të ishte i disponueshëm për automjetet premium për sezonin 2023, i cili do të prezantohet në fund të vitit 2022.

Ata nuk pranuan të thonë se cili automjet ose cilat automjete do të ketë funksionin në një mënyrë të tillë.

Barra tha se Ultra Cruise do të funksiononte në mënyrë efektive në skenaret “më” urbane dhe rurale, përveç rasteve të tilla si kryqëzimet “shumë komplekse”.

Siç thuhet më tej, programi ka perceptim 360 gradë rreth automjetit dhe përdor kamera, radarë dhe sensorë për t’i mundësuar një automjeti të ndjekë kufijtë e shpejtësisë, të ndryshojë automatikisht korsitë dhe të shmangë objektet e afërta.

GM njoftoi teknologjinë së bashku me një seri prezantimesh mbi strategjinë e saj për ndërtimin e makinave elektrike dhe zhvillimin e bizneseve të reja përmes investimeve të saj autonome dhe dixhitale.

Related posts

Ford do të përfundojë prodhimin e veturave në Indi

D V

Shitet vetura më e lirë sportive e gjigantit italian, Lamborghini Countach dikur kapte vlerën e mbi gjysmë milioni euro – sot mund ta keni në garazh për 180.000

D V

BMW tregoi tre modele unike E38 750iL, përfshirë një veturë James Bond

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More