Google dëshiron të ndërtojë procesorët e saj kompjuterikë

Google tani po planifikon të prodhojë përpunuesit e vet posaçërisht për pajisjet Chromebook.

 

Sipas raporteve të brendshme, Google po punon në CPU -në ​​e vet për pajisjet Chromebook. Kjo është ajo që raporton Nikkei Asia. Aty dikush citon disa burime sipas të cilave çipat e rinj po zhvillohen në bazë ARM. ARM është një arkitekturë mikroçipi që përdoret për shumicën e çipave në pajisjet mobile në të gjithë botën.

Pasi Apple instaloi çipin e vet M1 në laptopët e tij me sukses të madh, Google gjithashtu u hodh në ‘sulm’. Ekspertët në bisedë me Nikkai Asia e konsiderojnë këtë hap të kuptueshëm, sepse CPU mund të projektohet pikërisht për nevojat e pajisjes. Për shembull, softueri dhe hardueri mund të koordinohen më mirë me njëri -tjetrin.

Lufta për kapacitetin prodhues

Për këtë, megjithatë, Google duhet të luftojë për kapacitetin prodhues – me gjigantët industrialë Intel, Qualcomm dhe Nvidia. Për më tepër, prodhimi i një CPU është i kushtueshëm. Sipas ekspertëve, zhvillimi i një çipi modern 5 nm, siç është ai i prodhuar nga TSMC që nga viti 2020, kushton rreth 500 milionë dollarë amerikanë. Kushdo që investon në prodhimin e tij duhet të bëjë një angazhim afatgjatë në mënyrë që të jetë në gjendje të vazhdojë. 

Related posts

Apple nuk do të prodhojë më një iPhone me 64 GB memorie

D V

WhatsApp punon në mesazhe që zhduken në 90 ditë

D V

Shpenzimet globale të konsumatorëve për aplikacionet mobile arrijnë një rekord prej 65 miliardë dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com