Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Google dhe Twitter zotohen se do të bllokojnë dezinformatat nga zgjedhjet në SHBA

Google dhe Twitter kanë thënë se do të bllokojnë dezinformimin në internet para zgjedhjeve të SHBA-së.

Platformat presin se do të ketë vërshim të pretendimeve të rreme dhe postime mashtruese para votimeve të nëntorit.

Twitter ka thënë se planifikon të fshijë të gjitha postimet që lidhen me zgjedhjet dhe që janë të pasakta, raporton BBC.

Google nga ana tjetër ka thënë se do të shfaq më shumë rezultate automatike për të shmangur mashtrimin e votuesve, veçanërisht raportet të cilat pretendojnë të shpallin fitore të hershme.

Të enjten, Google tha se informacionet e pasakta për rezultatet e zgjedhjeve nuk do të shfaqen tek kërkimet, transmeton KOHA.

Ndryshimet në Twitter po ashtu mund të ndikojnë në postimet që paralajmërojnë fitore para certifikimit të rezultateve, bashkë me postime mashtruese.

Kompanitë e rrjeteve sociale kanë qenë nën presion për të luftuar dezinformimin pasi agjencitë e inteligjencës së SHBA-së kishin deklaruar se Rusia ka përdorur platformat e saj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Postime të ngjashme

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

Facebook nuk punësoi persona me ngjyrë sepse ata nuk ishin një ‘kulturë e përshtatshme’ për ta

S.B.

Age of Empires IV po vjen, tashmë me një lojë të re

S.B.

Facebook fshiu përkohësisht faqen zyrtare të qytetit francez Bitche

S.B.

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...