Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Google Maps shtoi një ekran të ndarë për ‘Street View’

Vetëm për Android, aktivizohet automatikisht kur hyn në “modalitetin e rrugës”.

Google Maps azhurnoi funksionin e pamjes duke shtuar një ekran Street View (pamje rrugësh dhe peizazhesh me fotografi). Kështu, shton një ekran të ndarë që ju lejon të shihni njëkohësisht treguesit e hartës, me shigjetat e drejtimit dhe fotot, transmeton Telegrafi.

Ky azhurnim i Google Maps, për Android në këtë fazë, më pas prezanton ekranin e ndarë në Street View, për të parë rrugën me imazh real në pjesën e sipërme të ekranit celular dhe hartën me udhëzimet në fund. Kjo risi është një opsion i rregullueshëm, pasi që përdoruesi ka mundësinë të shohë Street View në ekran të plotë, edhe pse një shirit me hartën tregohet në pjesën e poshtme, në rast se dëshirojnë ta marrin atë dhe ta zmadhojnë atë.

Ekrani i ndarë është një risi që ata kanë filluar të shpërndajnë nga Google, me versionin 10.59.1, praPossible është e mundur që jo të gjithë përdoruesit e kanë të disponueshëm për momentin.

Street View është shërbimi i Google me miliona imazhe panoramike 360 ​​gradë, ku është e mundur të udhëtosh në rrugë, itinerare dhe peizazhe në më shumë se 130 vende. Ky funksion që gradualisht do të arrijë tek përdoruesit për Android, lejon ndarjen e ekranit dhe kjo është risia kryesore.

Si do të funksionojë?

Kur prekim një pikë harte dhe brenda saj zgjedhim pamjen e saj Street View, nuk do ta shohim pamjen e saj panoramike në ekran të plotë, por do të shfaqet në një ekran të ndarë, duke treguar pamjen panoramike në krye (mund të zgjidhni të shihni në ekran të plotë), dhe në krye të shtresës së hartës Street View

Në këtë mënyrë, përvoja e eksplorimit të panoramave të një zone do të jetë më e gjerë dhe praktike, pasi ju lejon të hidheni nga një zonë në tjetrën, duke klikuar në rrugë ose duke shënuar në hartën e poshtme. Megjithëse nuk është e re që opsioni i Pamjes së Rrugës është në Hartat, para se të na duhej të linim pamjen e Pamjes së Rrugës për të parë përsëri hartën. Që nga shtatori 2019, shtresa Street View është e pranishme në aplikacionin harta që e implementoi atë në versionin 10.23.4 dhe më të lartë.

Postime të ngjashme

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...