Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Google shton Stories në aplikacionin e saj në iOS dhe Android

Google njoftoi sot se është duke prezantuar një veçori të re të cilën e ka emërtuar Stories. Veçoria e re do të jetë në dispozicion në aplikacionin e saj të Google për iOS dhe Android, i cili tani arrin mbi 800 milion njerëz në muaj.

Në një karusel të ri brenda aplikacionit, përdoruesit në tregjet e mbështetura do të paraqiten me një varg Stories, përkatësisht rrëfime vizuale të prekshme nga publikuesit dhe mediat pjesëmarrëse. Stories mund të përfshijnë video, fotografi dhe audio në ekran të plotë dhe mund të lidhen me përmbajtjen tjetër të publikuesve, nëse ju si përdorues e dëshironi këtë.

Google ka qenë duke e zhvilluar produktin e saj të Stories për disa kohë tashmë. Në vitin 2018, ajo prezantoi AMP Stories, bazuar në teknologjinë e zhvilluar për projektin Google Accelerated Mobile Pages.

Rrëfimët, të cilat janë integruar tashmë në Google Search Mobile, kanë për qëllim t’i japin kompanisë Google alternativën e vet ndaj ofertave Stories që tashmë janë në aplikacione të tjera si Snapchat, Instagram dhe Facebook. Por, në rastin e Google, Stories janë përqendruar në përmbajtjen e mediave dhe publikuesve të tjerë të rëndësishëm, të cilat ne i përcjellim.

Postime të ngjashme

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

Elon Musk ndryshon foton e profilit në Twitter dhe ka ngjallur një debat të madh në internet

S.B.

Catherine Chen nga Huawei: Besoni në fuqinë e teknologjisë

S.B.

Testohet paneli solar që mbledh energji në hapësirë për të dërguar në Tokë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...