Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

‘Grammy Awards’ vazhdon të anashkalojë The Weeknd, nuk e ftojnë as të performojë apo të jetë prezent në ndarjen e çmimeve

Presidenti i Çmimeve Muzikore të Akademisë, Harvey Mason Jr konfirmoi se ai nuk e ka ftuar The Weeknd të performojë ose të paraqitet në 63-vjetorin e “Grammy Awards” pas zhgënjimit të diskutueshëm.

“Jo se jam në dijeni të tij”, tha për ‘Variety’ 52-vjeçari, i cili mori detyrën e CEO-s më 16 janar 2020, të mërkurën, shkruan DailyMail.

“Tradicionalisht një përqindje e madhe e interpretuesve tanë kanë qenë të nominuar aktualë, por jo gjithmonë. Nuk ka një rregull të fortë dhe të shpejtë”, shtoi ai.

Pasi nuk mori asnjë nominim në ngjarjen e madhe të çmimeve më 24 nëntor, reperi kanadez me famë botërore i quajti nominimet “të korruptuara” duke shkruar: “Ju më keni borxh mua, adhuruesve të mi dhe transparencës së industrisë”.

Weeknd (i lindur si Abel Tesfaye) tregoi se ai kishte qenë ‘duke planifikuar në bashkëpunim një performancë për javë me radhë’ me organizatorët dhe i akuzoi ata për ‘sabotim’ atë në ceremoni.

Drake, Elton John dhe menaxheri Scooter Braun folën të gjithë dhe ishin pro kësaj në fillim.

Ekipi i Weeknds dyshohet se dyshonte se grindja ishte për shkak të një konflikti me të në krye të “Pepsi Super Bowl LV Halfime Show”, i cili do të transmetohet më 7 shkurt në CBS.
“Votimi në të gjitha kategoritë përfundoi shumë përpara se të njoftohej performanca e The Weeknd në ‘Super Bowl’”, sqaroi Mason për ‘Rolling Stone’ më 24 nëntor.

“Kështu që në asnjë mënyrë nuk mund të ketë ndikuar në procesin e nominimit. Të gjithë të nominuarit për Grammy njihen nga organi votues për përsosmërinë e tyre, dhe ne i përgëzojmë të gjithë”, tha CEO i Grammy Awards.

Vlen të përmendet se Harvey nuk ka fituar kurrë një Grammy vetë pavarësisht shkrimit dhe krijimit të këngëve për të famshmit si: Aretha Franklin, Michael Jackson, Justin Timberlake dhe Britney Spears.

Mason tha se përgjigjja ndaj Grammy-t që shtynin datën e tyre nga 31 janar në 14 mars ‘ka qenë shumë mbështetëse dhe pozitive’ pavarësisht se ishte në të njëjtën ditë me mbrëmjen e ndarjes së çmimeve SAG Awards.

“Ne jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer kur kemi dëgjuar për datën konfliktuale”, tha SAG-AFTRA në një deklaratë të martën për Deadline.

“Ne shpallëm të njëjtën datë për SAG Awards [më 2 korrik] me qëllimin për të dhënë konsideratën më të madhe të mundshme për shfaqjet e tjera të çmimeve. Ne presim të njëjtën konsideratë nga organizatat simotra në të gjithë industrinë”, thanë ata.

Ata vazhduan: “Dy organizatat tona ndajnë anëtarë dhe punojnë së bashku në mënyrë efektive për të avokuar për artistë në shumë fusha. Në një mjedis që është gjithnjë e më sfidues për programet e çmimeve televizive, ne gjithashtu kemi një interes të përbashkët për të shfaqur me sukses artistikën dhe talentin e anëtarësive tona përkatëse”.

Të dy shfaqjet e çmimeve – transmetimi i të cilave do të ndodhë TNT / TBS dhe CBS, përkatësisht – janë planifikuar të zhvillohen në Los Angeles ku një mesatare prej një në pesë njerëz janë prekur nga coronavirusi.

COVID-19 po rritet në të gjithë vendin dhe ka pasur mbi 853 mijë raste të konfirmuara në LA që çojnë në 11,349 vdekje që nga e enjtja – sipas Universitetit Johns Hopkins.

Akademia e Çmimeve fajësoi rastet në rritje të COVID dhe mbingarkesën e ICU-së (kujdesit intensiv) në spital në deklaratën e tyre të martën.

“Kjo na bëri të konkludojmë se shtyrja e shfaqjes sonë ishte gjëja e duhur për të bërë”, tha organizata në faqen e tyre të internetit.

“Asgjë nuk është më e rëndësishme sesa shëndeti dhe siguria e atyre në komunitetin tonë muzikor dhe qindra njerëzve që punojnë pa u lodhur në prodhimin e shfaqjes”.

Këtë vit, Beyonce mori më së shumti nominime në “Grammy Awards” me plot nënë, ndërsa Taylor Swift, Roddy Ricch dhe Dua Lipa pasuan nominimet me nga gjashtë secili prej tyre.

Postime të ngjashme

Paralajmërohen disa projekte muzikore nga Kidda

S.B.

Infermierja e cila një vit më parë pozoi me shenjat e lodhjes nga pandemia, ngjitet në skenën e ‘Sanremos’ dhe mban fjalimin emocionues

S.B.

Sting e lanson albumin “Duets” së shpejti

S.B.

Dua Lipa shkëlqen në reklamën e markës së atleteve “Puma”

S.B.

Arriti një miliard dëgjime, Bebe Rexha bëhet qesharake duke ngrënë mëngjesin mbi pllakatën që iu dhurua si mirënjohje nga Spotify

S.B.

Rita Ora me performancë të mrekullueshme nga ‘Sydney Opera House’, magjeps me dukjen dhe zërin e saj

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...