Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Gratë nga Kosova shkuan në Siri për t’iu bindur burrave, thotë avokatja

Zhurnal Ads

Kosova ka një historik më të hershëm me riatdhesimet nga Siria dhe kampi famëkeq i Al Holit. Më herët, Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë në pyetje 11 gra të riatdhesuara, ndërsa për to është kryer dhe një hetim i gjatë për terrorizëm, madje janë marrë dhe masa.

Avokatja Fehmije Gashi Bytyqi tha për Euronews Albania se 32 gratë dhe fëmijët e mbërritur nga Siria në Kosovë në 2019 kanë qenë në hetim që nga viti 2014 me akuzat e terrorizimit.

Ajo shpjegoi se në Kosovë, nisur nga numri i madhe i shtetasve që po shkonin në Siri për të luftuar, në 2015 u sanksionua me ligj dënimi për këdo merr pjesë në luftëtar të vendeve të tjera.

Shumica e këtyre grave, shpjegoi avokatja, ata kanë ardhur në gjendje të rënduar psikologjike dhe shpirtërore dhe kanë pohuar se kanë shkuar në Siri, pasi për shkak të zakonit u është dashur të bëjnë çfarë u thonë burrat e tyre.

“Kontakti i parë me klienten time ka qenë jo i lehtë, ka ardhur nga një ambient lufte, me 4 fëmijë.

Kam qenë e detyruar t’i shpjegoj se nëse shpreh pendim, do të kalojë me një dënim më lehtë, është betuar para gjykatës se nuk do të bënte më kurrë atë gjë.

Shumica e grave të kthyera deklaruan se kanë shkuar pasi ato do të bënin gjithçka që bënin burrat.

Edhe pse këto gra janë akuzuar për terrorizëm, shteti i Kosovës me aq sa ka pasur mundësi u ka dhënë ndihmë dhe është shembull për çdo shtet në botë”, u shpreh avokatja.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

S.B.

Gjilani shpërblehet me grant prej 745 mijë euro për performancën e vitit 2019

admin

Nga koalicioni paralajmërojnë futjen e PDK-së në Qeveri

S.B.

Kosova në agjendën e Këshillit të Sigurimit më 21 tetor

admin

Ndërpritet furnizimi me ujë të pijshëm në Fushë Kosovë, Drenas, Obiliq dhe lagjen ‘Kalabria’ në Prishtinë

S.B.

Rënia ekonomike në Kosovë pritet të jetë 7.2 për qind, thotë BQK-ja

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...