Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Gratë shqiptare në Al Hawl: Nuk duam të kthehemi! Çfarë u tha Eva Dumani familjarëve në mesazhin zanor: Amanet…

Zhurnal Ads

Është pikërisht 15-vjeçarja Eva Dumani, e motra e Endri Dumanit, e cila ka ndihmuar në kthimin e të vëllait, që ka shprehur disa herë kërkesën për t’u riatdhesuar e madje edhe ka ndihmuar listimin e personave shqiptarë në kamp që sot ka ndërruar mendje.

Nuk dëshiron të rikthehet në Shqipëri. Këtë e lë të kuptohet qartë në mesazhin zanor nisur familjarëve të saj.

“Kam vendosur të mos kthehem më. Talhen (Endrin) e çova, merre ti. Ka një çantë blu amanet”.

Mësohet se Eva Dumani, e njohur në kamp me emrin Sara, shoqërohet edhe me katër gra të tjera, të cilat kanë marrë të njëjtin vendim në bllok.

Eva dhe Endri Dumani ishin përkatësisht 8 dhe 6 vjeç kur babi i tyre i rrëmbeu gjashtë vjet më parë drejt Sirisë për t’iu bashkuar xhihadistëve në shtetin islamik.

Një vit më parë, gjyshja e tyre shkoi atje për të tërhequr fëmijët pas vrasjes së të atit, por dha shpirt e burgosur në kamp, disa javë më parë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Nga koalicionet, te pragu zgjedhor dhe listat/ Çfarë ndryshoi në Kodin Zgjedhor, asnjë pengesë për të hyrë në fuqi

S.B.

PD nis fushatën elektorale, votohet sot në Kukës për 17 kandidatë. Bardhi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

admin

Alarmante- 5 vetëvrasje nga pacientët me Covid në Shqipëri

S.B.

Aksident fatal në Mamurras -Fushë Krujë/ Pas përplasjes nga makina, 23-vjeçari ndërron jetë rrugës për në spital

admin

Nis procesi i ndërtimit të pallateve të reja, Veliaj: Familjet bonus qiraje deri kur të marrin çelësin e apartamentit

admin

Betohet para presidentit Meta anëtarja e shtatë e Gjykatës Kushtetuese

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...