Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Grenell merr dekoratë nga Trump për marrëveshjen ekonomike Kosovë-Serbi

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka dekoruar të dërguarin e tij për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell.

Me Medaljen për “Siguri Kombëtare”, Grenell u përgëzua për kontributin në arritjen e marrëveshjes ekonomike Kosovë-Serbi.

Përmes një postimi në Instagram, Grenell e ka quajtur këtë dekordim si “nder të madh”.https://tinyurl.com/y4tkrgmb

“Ishte një nder i madh – veçanërisht sepse erdhi nga Donald Trump i cili ka përdorur diplomacinë për të sjellë paqe në botë. Ai nuk ka filluar luftëra të reja, solli trupat amerikane në shtëpi, ndërtoi ushtrinë amerikane – dhe ende nënshkroi marrëveshje paqësore”, ka shkruar Grenell.

Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje ekonomike më 4 shtator në Uashington.

Mini-shcengeni dhe njohja e Izraelit ishin dy nga pikat kryesore të marrëveshjes.

Postime të ngjashme

Kryetari i Graçanicës thotë se 10 mijë qytetarë të Kosovës janë vaksinuar nga Serbia

T E

Kurti flet për formimin e Qeverisë së re, tregon se kur do të zgjidhet Vjosa Osmani presidente

T E

Prokuroria Speciale tërheq urdhër-arrestin ndaj Milan Radoiçiqit, i akuzuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

T E

Elezi: Ende nuk dihet kur fillon procesi i numërimit të votave me kusht

T E

KQZ nis numërimin e votave me kusht

T E

Bajatoviq: Elita e SHBA-së ka nevojë të prodhojë probleme, por s’është lehtë të shantazhohet Serbia

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...